sobota, 21 listopada 2009

Roczek!


Była ciemna burzliwa noc, gdy Snoopy zdecydował się zrobić coś nieoczekiwanego. Otworzył swój malutki bric-à-brac z przeróżnymi szpargałami. Kto by pomyślał, że minął już rok. Snoopy polubił swój mały składzik. Nie jest może tak piękny, wspaniały i popularny jak inne (z zazdrością zerka np. na magamarę i jej fascynujący Tygiel, starszy zaledwie o parę tygodni), ale jest swój i własny i bardzo przytulny. Ma już paru stałych gości, którzy lubią do niego zaglądać, co sprawia mu mnóstwo radości. I chociaż większa część odwiedzających to raczej milczące typy, Snoopiemu nie przeszkadza to aż tak bardzo - w końcu jego przyjaciel, Woodstock też do gadatliwych nie należy.

Snoopy jest bardzo szczęśliwy, że udało mu się tak długo prowadzić swój śmieciowy sklepik. W końcu pisanie to nie taka prosta sprawa - jak widać na powyższym obrazku. Z tej radości postanowił zrobić coś miłego dla któregoś z uważnych gości. Konkurs! Z nagrodami! To jest to!

Snoopy nie należy do najskromniejszych (w końcu to słynny as lotnictwa z I Wojny Światowej), dlatego zadanie konkursowe jest odrobinkę egocentryczne: proszę wymienić jak najwięcej ulubionych twórców filmowych, muzycznych i literackich Snoopy'ego, które wypisał on na swoim profilu na Bloggerze (nie ma co tam teraz zaglądać - przezornie wszystko na chwilę usunął). Dla ułatwienia - lista pisarzy liczyła 9 pozycji; filmowców - 22, a wykonawców muzycznych było 10. Ta osoba, która wymieni poprawnie największą liczbę twórców, może wybrać sobie jedną z nagród zaprezentowanych poniżej.

A oto nagrody do wyboru:

Książki

Virginia Woolf - Flush

Pierwsze polskie wydanie powieści (1994 r.).

Flush jest spanielem. Wyjątkowym spanielem. I głównym bohaterem książki Virginii Woolf.
To przewrotna biografia psa i jego właścicielki, słynnej dziewiętnastowiecznej brytyjskiej poetki, a także historia wielkiego romansu pewnej ekscentrycznej pary z epoki wiktoriańskiej. Przede wszystkim jednak to parodia typowych biografii.

Flush zrodził się z lektury listów miłosnych Elizabeth Barret i Roberta Browninga, choć zapewne niemały wpływ na książkę miał również pies samej Virginii Woolf - prezent od ukochanej Vity Sackville-West.


Zbigniew Herbert - Barbarzyńca w ogrodzie

Przeraźliwa cisza południa. Rolety opuszczone, miasto śpi, domy też, pod tynkiem unosi się i opada zwolniony oddech kamieni. [...] Ulice są puste, tylko na murkach śpią koty. Dotknięte ręką otwierają oczy, w których — jak na zatrzymanych zegarach — zapisane jest nieruchomo południe wąską wskazówką źrenicy. [...] Miasta włoskie różnią się między sobą kolorem. Asyż jest różowy, jeśli to banalne słowo może oddać ton lekko czerwonego piaskowca; Rzym utrwala się w pamięci jak terakota na zielonym tle. Orvieto natomiast jest brązowozłote. Czym jest ta książka w moim pojęciu? Zbiorem szkiców. Sprawozdaniem z podróży. Zbigniew Herbert Barbarzyńca w ogrodzie wraz z Labiryntem nad morzem i Martwą naturą z wędzidłem tworzy trylogię — niezwykłą opowieść o „złotych wiekach" sztuki i cywilizacji europejskiej.

Jarosław Iwaszkiewicz - Matka Joanna od Aniołów

Nowe wydanie znakomitego dzieła Jarosława Iwaszkiewicza.
W klasztorze Urszulanek w Ludyniu dzieją się niepokojące rzeczy. Matkę przełożoną opętał szatan, a wraz z nią niemal wszystkie zakonnice. Uniesienie mistyczne, tak bliskie napięciu erotycznemu, jest jednak zbyt bliskie psychologicznej manipulacji. Tak przynajmniej początkowo wydaje się Surynowi, zakonnikowi wysłanemu do klasztoru w celu zbadania sprawy. Dochodzenie zaczyna jednak stopniowo przybierać niepokojący obrót.
Matka Joanna od Aniołów traktowana dotąd jako jedno z opowiadań trafiała zazwyczaj do zbiorów, schowana między inne teksty Iwaszkiewicza. To rozbudowane opowiadanie zasługuje właściwie bardziej na miano minipowieści, a tym bardziej na osobną edycję. To zarówno doskonały warsztat literacki, siła obrazu, jak i misterna sieć zastawiona na czytelnika, który musi dokonać wyboru i opowiedzieć się po jednej ze stron - prawa do przeżycia duchowego albo szaleństwa. Sfera sacrum i profanum u Iwaszkiewicza staje się historią o opętaniu.

Człowiek wobec wartości (praca zbiorowa)

W maju 2005 odbyły się w Krakowie piąte Dni Tischnerowskie. Program tradycyjnie obejmował konferencję naukową „Człowiek wobec wartości”, w której wzięli udział Elżbieta Wolicka-Wolszleger, Aleksander Bobko, Jacek Filek, Włodzimierz Galewicz, ks. Jarosław Jagiełło, Jan Andrzej Kłoczowski OP, Antoni Szwed, Karol Tarnowski, Adam Węgrzecki i ks. Władysław Zuziak. Ksiądz arcybiskup Józef Życiński wygłosił w cyklu Colloquia Tischneriana wykład pt. „Aksjologiczna perspektywa dialogu Kościoła ze światem w myśli ks. Józefa Tischnera”. Książka Człowiek wobec wartości zawiera teksty tych wszystkich wystąpień wraz z zapisem towarzyszących im dyskusji oraz panelu „Cierpienie i miłosierdzie w myśli Jana Pawła II i Józefa Tischnera” zorganizowanego przez Instytut Myśli Józefa Tischnera z udziałem Tadeusza Gadacza, Karola Tarnowskiego, ks. Tomasza Węcławskiego i Anny Karoń-Ostrowskiej.


Zadie Smith - Martha and Hanwell (w j. angielskim)
Niewielka książeczka zawierająca dwa nigdy niepublikowane w Polsce opowiadania (Martha, Martha oraz Hanwell in hell) jednej z najciekawszych pisarek brytyjskich młodego pokolenia, autorki wysoko ocenianych, bestsellerowych powieści Białe zęby, Łowca autografów, O pięknie.Jan Gondowicz - Bruno Schulz (seria Ludzie, Czasy, Dzieła)
Mała monografia Brunona Schulza-rysownika: fachowo napisana, z bogatym materiałem ilustracyjnym oraz kalendarium życia i twórczości. Trzeci tom cenionej i popularnej serii o największych polskich artystach.
Chiara Lubich - Tylko jedno
Jedna z pierwszych wydanych w Polsce pozycji wyjątkowej autorki chrześcijańskich pism duchowych. Chiara Lubich jest założycielką międzynarodowego, ekumenicznego ruchu Focolare, jedną z największych mistyczek i charyzmatyczek w dziejach Kościoła katolickiego, odkrywczyni i propagatorka duchowości jedności, wielki świadek XX wieku. Znana na całym świecie laureatka wielu prestiżowych wyróżnień (m.in. Nagrody Templetona). Warto sięgnąć do tego zbioru głębokich, pięknych i inspirujących rozważań duchowych.


Filmy DVD

Wierny ogrodnik - reż. Fernando Meirelles (wydanie w tekturowym opakowaniu z miesięcznika Film)

Piękny film ze świetnymi rolami Ralpha Fiennesa i Rachel Weisz (Oscar 2006). Ekranizacja powieści Johna Le Carré. W zapomnianym przez Boga i ludzi północnym rejonie Kenii znaleziono zwłoki brutalnie zamordowanej Tessy Quayle (Rachel Weisz), błyskotliwej i przebojowej aktywistki. Głównym podejrzanym staje się jej towarzysz podróży, lokalny doktor, który przepadł bez wieści, a znalezione dowody wskazują, że była to zbrodnia w afekcie. Sandy Woodrow (Danny Huston) i Sir Bernard Pellegrin (Bill Nighy) oraz inni członkowie Brytyjskiej Wysokiej Komisji są pewni, że ich kolega, pozbawiony ambicji i flegmatycznie usposobiony Justin Quayle (Ralph Fiennes), ich uznaniu pozostawi rozwiązanie nieprzyjemnej sprawy śmierci jego żony. Nie mogli się jednak bardziej pomylić....

Jabłka Adama - reż. Anders Thomas Jensen (wydanie "Festiwale, festiwale" z Przekroju)

Poruszająca czarna komedia o wymowie niemal biblijnej opowieści (sic!). Oryginalny, niezapomniany obraz święcący tryumfy na festiwalach filmowych i wśród publiczności. Do wiejskiego kościółka przybywa w ramach resocjalizacji neofaszysta Adam. Ivan, miejscowy pastor, który opiekuje się skazańcami ma specyficzne podejście do bliźnich. Proponuje Adamowi, by zrobił coś dobrego dla innych. Pierwszym zadaniem przybysza ma być upieczenie szarlotki. Jabłka musi zerwać sam z jabłoni rosnącej przed kościołem. Kiedy ptaki, robactwo a nawet pioruny niszczą drzewo, pastor wierzy, że to Szatan wystawia ich na próbę. Adam uważa jednak, że zło nie istnieje, wobec czego sprawcą nieszczęścia może być tylko Pan Bóg. Kiedy pastor popada w kryzys wiary, na plebanię przybywają nieproszeni goście, a chaos sięga zenitu, kiedy okazuje się, kto naprawdę sprowadził plagę na jabłonkę.

Ludzkie dzieci - reż. Alfonso Cuaron (wydanie z Gazety Wyborczej)

Film zrealizowany na podstawie powieści P. D. Jamesa. Nominowany przez Akademię reżyser tym razem tworzy zadziwiającą wizję niedalekiej przyszłości, (rewelacyjne zdjęcia Emmanuela Lubezkiego) wysyłając jednocześnie sygnał ostrzegawczy dla współczesnego świata.
Akcja dzieje się na Ziemi w 2027 roku: nadzieja na przedłużenie istnienia gatunku ludzkiego wydaje się być niejasną mrzonką. Już od prawie 19 lat nie przyszło na świat na naszej planecie żadne dziecko, a z każdym upływającym "bezdzietnym" rokiem rasa ludzka w niewytłumaczalny sposób zbliża się do całkowitego wymarcia. O ile większość ludzi przyjmuje ten nieunikniony wyrok z oporem, popadając w bezprawie i nihilizm, są również tacy, którzy nie składają broni i postanawiają godnie walczyć o zjednoczoną planetę i prawa topniejącej w oczach populacji. Występują: Clive Owen, Julianne Moore, Michael Caine.

Odpowiedzi wraz z wybraną nagrodą proszę przesyłać do końca listopada na adres dobrego znajomego Snoopy'ego: muminek79 @ gmail.com. Zapraszamy do zabawy!PS. Wybaczcie, jeśli przez najbliższe dni będę milczał, ale wypadł mi niespodziewany wyjazd do Frascati, k. Rzymu i pewnie nie będę miał możliwości, by tu zaglądać.

7 komentarzy:

 1. Frascati, mmm... Ja nawet nie spróbuję swoich sił w konkursie, chociaż na widok nagród oczy otworzyły mi się szeroko. Jestem dość świeżym czytelnikiem, ale za to gadatliwym ;) Pozdrawiam serdecznie i gratuluję rocznicy!

  OdpowiedzUsuń
 2. A ile procent dobrych odpowiedzi należy udzielić, żeby wygrać? :D bo jeśli od 2-3% to może się uda, bo kusi Virginia :D

  OdpowiedzUsuń
 3. W konkursie co prawda udziału nie wezme, ale w składaniu życzeń z przyjemnoscia :). Wielu wspaniałych inspiracji do nastepnych notek :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Snoopy'ego czytam od szóstej notki, więc chyba czas zostawić pierwszy komentarz. :)

  Gratulacje rocznicowe i powodzenia na następne lata!

  OdpowiedzUsuń
 5. Kochany Snoopy, wszystkiego najlepszego!!! Zycze Ci, zeby Twoj szalenie ciekawy i elegancko zaprojektowany Bric-a-brac dalej sie rozrastal i zeby udalo Ci sie przyjechac do Londynu w przyszlym roku :) Sto lat!

  Co do konkursu, to mam niewielkie szanse wymienienia Twoich ulubiencow z bloggerowego bloga. Czytalam Bric-a-brac tylko na blogspocie. Nie mniej jednak postaram sie zgadnac, kto moze byc w grupie Twoich faworytow:

  Woolf
  Coetzee
  Gombrowicz
  Schultz

  Z muzyki: U2, Amos...

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem już w Polsce. Dziękuję wszystkim za miłe słowa!

  czara: Takich gadatliwych czytelników lubimy najbardziej. Wielkie dzięki za wszystkie komentarze. :)

  ja-madzik: Póki co wystarczy odpowiedzieć COKOLWIEK, żeby wygrać, bo odpowiedzi jak na razie zero. Oczywiście od początku nie miałem złudzeń co do tego konkursu i bynajmniej nie oczekuję jakichś wyczerpujących odpowiedzi. Warto spróbować!

  buksy: Te inspiracje czerpał też będę na pewno z Twojego, bardzo inspirującego bloga (książki + muzyka itd.)

  marcinu: Cieszę się bardzo, że zaglądasz tu tak długo i jeszcze się nie zniechęciłeś. ;) A jeszcze bardziej, że wreszcie zdecydowałeś się odezwać. Lepiej późno niż wcale. :) Mam nadzieję, że nie ostatni raz.

  magamara: Wiesz, jak na razie jesteś zwycięzcą w konkursie. Jak tak dalej pójdzie, to wygrasz. :)
  A do Londynu wybiorę się pewnie całkiem niedługo, bo w okolicach Sylwestra. I wreszcie sam sobie kupię tego Coetzeego (i mam nadzieję, że jeszcze parę innych tytułów, które już sobie upatrzyłem).

  OdpowiedzUsuń
 7. Witaj. Pozwolę sobie napisać tutaj, skoro magamara rzuciła rękawicę :D. Będę strzelać.
  Film: bracia Coen, Stephen Daldry, Stanley Kubrick, Darren Aronofsky, Tim Burton.
  Muzyka (obok wyżej wymienionych): Zbigniew Preisner, Katarzyna Nosowska, Eddie Vedder, PJ Harvey.
  Książki (obok wyżej wymienionych): Tove Jansson, Zbigniew Herbert, J.R.R. Tolkien, Clive Staples Lewis, Tomasz Halik. I komiks: Janusz Christa, Grzegorz Rosiński i Jean Van Hamme.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń