I oto nadszedł ten piękny czas, gdy mogę zaprezentować swój doroczny stos po promocjach z Dnia Książki. W tym roku zdecydowałem się skorzystać z 30%-owej zniżki na empik.com oraz z 33%-owej zniżki na stronie wydawnictwa słowo/obraz terytoria (ta promocja obowiązuje cały kwiecień, a więc jest jeszcze czas na składanie zamówień w tym rewelacyjnym wydawnictwie humanistycznym). Dzięki tym obniżkom zaoszczędziłem ponad 170 zł (różnica między cenami detalicznymi a kwotą przeze mnie zapłaconą). Oto plony:
- Lorraine Harrison, Jak czytać ogrody. Krótki kurs historii ogrodów - Chodzi to zagadnienie za mną już od dłuższego czasu. Stwierdziłem, że jestem zbyt dużym ignorantem w tym temacie i postanowiłem przerobić na spokojnie rudymenta sztuki ogrodniczej - od strony odbiorcy, rzecz jasna. Skrótowa, ale rzeczowa pozycja, obficie ilustrowana.
- Roland Barthes, Światło obrazu. Uwagi o fotografii oraz Mitologie - to jeden z tych autorów, których nie wypada nie znać, a którego jednak jakimś dziwnym trafem dotychczas omijałem. To chyba dwa najbardziej znane jego dzieła. Pierwsza z nich to ponoć jedna z najpiękniejszych książek o fotografii, jakie kiedykolwiek powstały.
- Wisława Szymborska, Wystarczy - Tutaj nie potrzeba chyba komentarza. Wystarczy zerknąć do jednej z moich niedawnych notek.
- Tristram Stuart, Bezkrwawa rewolucja. Historia wegetarianizmu - spojrzenie na kulturowe, filozoficzne i społeczno-obyczajowe dzieje wegetarianizmu. Fascynuje mnie ten temat od dawna, sporo już o nim przeczytałem, siedzi we mnie nawet marzenie o konwersji na tę praktykę, ale nie potrafię przekroczyć granicy. Ale będę czytał dalej i jeszcze bardziej drążył temat.
- Maguelonne Toussaint-Samat, Historia stroju - Podobno nie jest to jakiś typowy "podręcznik" na temat mody, ale złożony i erudycyjny esej o zwyczajach ludzkich w kwestii ubioru. Zapowiada się ciekawie. Szkoda tylko, że tak mało ilustracji.
- Filip Springer, Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u - Świeżutka nowość, pięknie wydana przez oficynę Karakter, aż zachęca do lektury. Trudno się jej oprzeć, ale niestety chyba będzie musiała chwilę poczekać na swoją kolej.
- Jan Białostocki, O dawnej sztuce, jej teorii i historii - Zbiór artykułów "naszego polskiego Gombricha": od Memlinga i Durera, poprzez Leonarda i Berniniego do Friedricha. Niektóre z tych tekstów są mi znane, ale chciałem je mieć na własność w pięknym, zwartym tomie. Białostockiego zawsze warto poczytać. Co klasyk, to klasyk.
- Hans Belting, Obraz i kult - Brawo! Jak bardzo się cieszę, że ta książka została u nas wreszcie wydana - i to tak solidnie. Traktuje głównie o ikonach, ale porusza w ogóle zagadnienie obrazów kultowych i dewocyjnych. A tematyka ta bardzo mnie interesuje.
- Tzvetan Todorov, Teorie symbolu - Jedna z tych książek, które zasłużone wydawnictwo słowo/obraz terytoria publikuje na pęczki: potrzebne, długo oczekiwane, takie, które ma się ochotę przeczytać, a po które w końcu się nie sięga. Chociaż może w tym przypadku będzie inaczej?
Fantastyczny stos! Sama chciałabym posiadać wiele z tych pozycji, zwłaszcza "Historię stroju". Z tych zbiorów czytałam jedynie "Mitologie" Barthesa - bardzo dobra książka i bardzo ważna w epoce wszędobylskich, kreujących opinie mediów.
OdpowiedzUsuńI dobrze, że trafiłeś na zniżki, bo choć zgodzę się, że słowo / obraz / terytoria jest świetnym wydawnictwem, to ceny mają okrutne.
Super stos, w końcu taki w którym nie królują pozycje z list bestsellerów. Jak do tej pory przeczytałam tylko fragmenty "Mitologii" Barthesa, bardzo mi się spodobało i nawet nie wiedziałam, że w Polsce zostało wydane! I dziękuję za info w sprawie zniżki w wyd. słowa/terytoria :)
OdpowiedzUsuń@pani Katarzyna: Rzeczywiście, książki słowa/obrazu terytoriów są koszmarnie drogie, ale też przepięknie i solidnie wydane. Poza tym jest sporo promocji, a po jakimś czasie można się na nie natknąć nawet w "tanich książkach" (np. w przecanach księgarni matras).
OdpowiedzUsuń@papierowa latarnia: Rzadko kupuję bestsellery i w zasadzie nigdy z tego powodu, że nimi są (tyle, że stosików raczej nie robię - tylko na
Dzień Książki). "Mitologie" były w Polsce wydane już wcześniej - to jest wznowienie. A ze zniżki warto skorzystać.
Widze ze zacząłes cykl po 23, mam zamiar zrobic kontynuacje u Siebie w najblizszym czasie, tez mnie do empiku oczywiscie pognało. Widze zreszta znajome nazwiska, bo Barthes'a sobie zamowilam a historie stroju mam od zimy (i nie czytam tylko posiadam, heh). Na wiesc o przedłuzonej promocji w slowo obrazy terytoria zaczelam sie zastanwiac nad zamówieniem Zbieraczy i osobliwosci. Wiesz cos moze wiecej o tej ksiazce?
OdpowiedzUsuńTeż miałem ochotę na "Zbieraczy...", ale po przejrzeniu spisu treści (jest na stronie) na razie zrezygnowałem. Ale do czasu, bo najprawdopodobniej kiedyś do niej zajrzę.
OdpowiedzUsuńA co do posiadania książek, których się nie czyta: obawiam się, że ja już przekroczyłem tę granicę. Nie wiem, czy kiedykolwiek uda mi się przeczytać wszystko to, co kupiłem i wciąż kupuję. Ech!
Powinieneś częściej pokazywać swoje stosy:) Są bardzo ciekawe, inspirujące i przypominające:)
OdpowiedzUsuńBiałostockiego, Pomiana chciałabym bardzo i historię stroju:)
Pozdrawiam
Dzięki, montgomerry. Ja dlatego nie chcę robić stosów, że musiałbym je tu zamieszczać non-stop, bo ja kupuję książki w zasadzie nieustannie. Nie chcę, by ten blog polegał głównie na chwaleniu się kolejnymi zakupami - zwłaszcza, że od jakiegoś czasu rzadko pisuję.
OdpowiedzUsuńRównież pozdrawiam!
Ako mislite da vaš supružnik vara i trebate unajmiti pravog hakera koji će daljinski nadzirati / hakirati njihov telefon, oporaviti ukradeni bitcoin / bilo koju drugu kriptovalutu ili hakirati bazu podataka sa zagarantovanom privatnošću, kontaktirajte easybinarysolutions@gmail.com ili whatsapp: +1 3478577580, oni su učinkoviti i povjerljivi.
OdpowiedzUsuń